Достапни линкови

Швајцарија постепено ги укинува мерките до крајот на април


Полиција во Швајцарија.

Швајцарија денеска најави дека од 27 април ќе почне „бавно“ и „постепено“ да ги ублажува мерките воведени поради пандемијата на коронавирусот.

Фризери, психотерапевти, лекари или паркови ќе бидат првите кои веќе од 11 мај ќе почнат да работат, пред училиштата, продавниците и пазарите.

Од 8 јуни е планирано отворање на школите, универзитетите, музеите, библиотеките и зоолошките градини, објавија швајцарските федерални власти.

Во Швајцарија повеќе од илјада луѓе починаа од коронавирусот, а заразени се скоро 27.000.

Се повеќе европски држави најавуваат постепено укинување на мерките. Меѓутоа, директорот на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге, изјави дека 50 отсто од случаите на коронавирус се наоѓаат во Европа и дека следните неколку недели ќе бидат критични.

XS
SM
MD
LG