Достапни линкови

Талибанците убија девет авганистански војници


Архива - припадник на авганистанските безбедносни сили.

Авганистанското министерство за одбрана соопшти дека Талибанците убиле девет владини војници во напад во текот на ноќта врз воен пункт во областа Чарх во провинцијата Логар, во источниот дел на земјата.

Портпаролот на Министерството Фавад Аман за РСЕ изјави дека Талибанците претрпеле „големи жртви“ во насилството, без да даде дополнителни детали.

Дидар Ахмад Лоанг – портпарол на гувернерот на Логар, го потврди бројот на убиените војници.

Талибанците засега не дадоа коментар.

Талибанските милитанти спроведуваат напади и покрај потпишувањето на мировниот договор со САД во февруари, со цел ставање крај на 18-годишниот конфликт во земјата.

Договорот предвидува повлекување на сите странски сили од Авганистан до јули 2021 година во замена за антитерористички гаранции од страна на Талибанците, кои се обврзаа дека ќе започнат директни преговори со Авганистанската влада за постојан прекин на огнот и ангажман во споредлувањето на моќта.

XS
SM
MD
LG