Достапни линкови

Спасовски - Владата и за Велигден не отстапува од мерките


Владата не отстапува ниту педа од одлуките и мерките кои се однесуваат на забраната за движење и за време на Велигденските празници, а кои се во интерес за заштитата на јавното здравје и во интерес на здравјето на секој граѓанин. Тие важат за секого, напиша премиерот Оливер Спасовски на неговиот официјален Фејсбук профил.

Тој потсетува на мерките и вели дека тие остануваат на сила и за време на велигденските празници.

Тој посочува дека, навистина, денес поминуваме низ тешки искушенија и во однос на личните вредности и потреби и оти прв пат православните верници, наместо во храмовите, ќе треба да ги поминат Велигденските празници во своите домови.

„Тоа нема да не направи послаби верници – напротив, тоа ќе ни го зајакне духот, зашто сите знаеме дека со тоа спасуваме ЖИВОТ. Нашите животи зависат од однесувањето на сите нас – никој од нас нема право да загрози туѓ живот – а живот нема да загрозиме ако останеме дома. Да се здружиме сите и да го запреме вирусот кој му се закани на целото човештво. Народот и државата можат заедно да го спречат ширењето на вирусот“, порача на премиерот Спасoвски на Фејсбук.

XS
SM
MD
LG