Достапни линкови

Вонреден состанок на НАТО за коронавирусот


генералниот секретар Јенс Столтенберг

НАТО денеска ќе одржи вонреден онлајн состанок на кој единствената точка на дневниот ред ќе биде пандемијата со Ковид-19, соопшти генералниот секретар Јенс Столтенберг, кој ќе ја води конференцијата. Столтенберг пред состанокот предупреди и на лажните вести и информации кои, како што изјави, ги лиферуваат државни и недржавни институции со цел да внесат раздор меѓу земјите членки.

Генерал на НАТО ќе го координира одговорот на пандемијата на коронавирусот

Затоа, според него, потребно е сојузниците да соработуваат за да се разоткријат и спречат таквите влијанија. Столтенберг потсети дека НАТО е активен уште од почетокот на кризата, придонесувајќи за превенција и борба против Ковид-19. На состанокот ќе учествува и вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска.

Пендаровски и Столтенберг зборувале за справувањето со коронавирусот

Ова е прв министерски состанок на шефовите на одбраната на Алијансата на кој министерката Шекеринска учествува како претставник на полноправна членка на НАТО.

XS
SM
MD
LG