Достапни линкови

ДСК поддржува формирање нова влада со останатите партии


Иса Мустафа, претседател на Демократскиот Сојуз на Косово

Генералниот совет на Демократскиот Сојуз на Косово го одобри барањето на претседателот на оваа партија, Иса Мустафа, да формира нова влада со Алијансата за иднината на Косово на Рамуш Харадинај, со Социјалдемократска иницијатива на Фатај Лимај, Алијансата за ново Косово на Беџет Пацоли и партиите на малцинските заедници.

Ова денеска на својот фејсбук профил го објави лидерот на ДСК, Иса Мустафа. Тој побара од советот да ја објави коалицијата по електронски пат во недела.

По гласањето за недоверба на владата на 25 март, повикувајќи се на уставните овластувања, косовскиот претседател Хашим Тачи одржа одделни состаноци со политичките партии претставени во Собранието. Потоа, Тачи два пати побара од лидерот на Самоопределување и премиерот на должностАлбин Курти нов кандидат за косовски премиер, бидејќи партијата на Курти освои најмногу гласови. Тачи инсистира на формирање на сеопфатна влада на што пак Курти се противи.

Курти сè уште не доставил предлог за нов мандатар, а во писмото до Тачи вчера, тој пишува дека неговприоритет е борбата против КОВИД-19 и дека откако ќе заврши пандемијата, треба да се одржат избори. Курти инаку е против формирање нова влада.

Уставот исто така не предвидува краен рок за поднесување на кандидати за новата влада на Косово.

XS
SM
MD
LG