Достапни линкови

Русија е подготвена да преговара со САД за хиперсоничните ракети


илустрација

Русија е подготвена да преговара со Соединетите Држави за хиперсоничните проектили и друга контрола на вооружувањето, како дел од пошироките разговори за стратешката стабилност, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

И двете земји развиваат хиперсонични проектили за подобрување на нивните одбранбени системи. Лавров рече дека сака повторно да разговара со државниот секретар на САД, Мајк Помпео, откако пред неколку дена, во разговор Помпео ја спомнал можноста за продолжување на разговорите за контрола на оружјето и стратегиска стабилност.

„Го поздравуваме овој интерес од нашите американски партнери затоа што и ние ги охрабривме пред извесно време да се осврнат на овие проблеми“, изјави Лавров.

XS
SM
MD
LG