Достапни линкови

Вратени 152 македонски државјани од Италија


Министерството за надворешни работи информира дека денеска бил организиран лет за враќање на македонските граѓани затекнати во Италија. И покрај поголем број пријавени наши државјани, од нив 180 го потврдиле враќањето, од кои 152 пристигнале на аеродромот во Венеција и се качиле на денешниот лет кон Скопје.

По пристигнувањето во земјата, тие ќе бидат упатени во задолжителен државен карантин во времетраење од 3 седмици во согласност со одлуката на Владата на Република Северна Македонија, а во организација на Генералниот секретаријат на Владата, МВР и Министерството за здравство.

На летот кон Италија во координација со италијанската амбасада во земјата била организирана репатријација на 32 странски државјани, кои биле затекнати во Скопје.

XS
SM
MD
LG