Достапни линкови

Русија ги затвори црквите за Велигден


Самара, Русија

Русија вчера објави најголемо дневно зголемување на случаи на коронавирус од почетокот на пандемијата, по што руските власти најавија ограничувања за велигденските црковни служби во и околу Москва за да го задржат ширењето на оваа болест. Руската православна црква, која ќе го прослави Велигден идната недела им нареди на црквите да ги затворат своите врати пред Светата недела.

Што преземаат државите за да го избегнат економскиот колапс?

Во меѓувреме, руската работна група за коронавирусот за кризи објави 2.186 нови случаи на коронавирус во земјата, со што вкупниот број се искачи на 15.770. Бројот на смртни случаи поврзани со коронавирус се зголеми за 24 на 130, се вели во извештајот.

XS
SM
MD
LG