Достапни линкови

Трамп: на повидок договор за нафтената криза


Американскиот претседател Доналд Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и Русија се „блиску да се договорат“ за цената на нафтата. Трамп претходно телефонски разговарал за ова со рускиот претседател Владимир Путин и со саудискиот крал Салман, при што оцени дека разговорот бил добар.

Саудиска Арабија ги отфрла обвинувањата на Русија за нафтата

ОПЕК и Русија бараат да се постигне масовно намалување на производството поради падот на цените и пандемијата на коронавирусот. Светската хиперпродукција на нафта, во комбинација со економската криза предизвикана од вирусот, доведе до пад на цените на нафтата на најниско ниво од 2002 година.

XS
SM
MD
LG