Достапни линкови

Чешка испраќа милион маски за С.Македонија


илустрација

Воен авион со донација од Чешката Република денеска треба да слета на Скопскиот аеродром. Секретаријатот за европски прашања информира дека воениот авион со помош за Северна Македонија вчера полетал од Прага, но поради технички причини не слетал во Скопје, по што повторно се вратил во Чешка.

Владата прераспредели 100 милиони евра од буџетот за економските мерки против коронакризата

Вицепремиерот Бујар Османи, во улога на Национален координатор на странска помош во земјава, се очекува да ја пречека донацијата – помош за справување со КОВИД – 19 од Чешка, што се состои од еден милион маски.

XS
SM
MD
LG