Достапни линкови

Курти го извести Лајчак дека лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија


Вршителот на должноста премиер на косовската Влада, Албин Курти

Вршителот на должноста премиер на косовската Влада, Албин Курти, го извести новоименуваниот специјален претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Приштина и Белград и за Балканот, дека тој како премиер е обврзан, според косовскиот Устав, да го формира тимот за преговори со Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Курти му ги изнел на Лајчак плановите за формирање сеопфатен тим, во кој, покрај него, како претседавач, би требало да членуваат претседателот на државата Хашим Тачи, собраниската спикерка Вјоса Османи, како и претставници на косовските политички партии.

XS
SM
MD
LG