Достапни линкови

Путин ги повика министрите и регионалните лидери да се спремат за борба против коронавирусот


Рускиот претседател Владимир Путин а време на видео-конференција од неговата резиденција кај Москва

Рускиот претседател Владимир Путин им кажа на министрите и на регионалните лидери да се подготват за борбата против коронавирусот.

„Сега треба да се подготвиме да се бориме за животот на секој човек во секој регион“, рече Путин за време на видео-конференција од неговата резиденција кај Москва.

Тој нагласи дека земјата спроведува мерки за спречување на ширењето на болеста.

Во Русија досега има скоро 8700 заболени и 63 починати од вирусот. Сепак, критичарите се сомневаат во точноста на бројките и сметаат дека тој број може да биде многу поголем.

Путин најави поголеми плати и бонуси за медицинскиот персонал кој се бори против коронавирусот.

Во однос на економијата, тој рече дека „практично не постои такво нешто како целосно затворање на бизнисите“ и покрај ограничувањата и пречките со кои се соочуваат.

„Мора да сфатиме какви штети и деструктивни последици може тоа може да предизвика“, рече тој. Путин посочи дека сфаќа оти е тешко цело време да се остане затворен во четири ѕида. „Но, немаме друг избор“, рече тој, посочувајќи дека ова се пребродува токму преку самоизолација.

XS
SM
MD
LG