Достапни линкови

Грција нема да ги олабави корона-мерките до крајот на април


Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со маска.

Во Грција бројот на починати од коронавирус изнесува 81, додека пак во изминатите 24 часа биле регистрирани 77 нови случаи, односно од почетокот на епидемијата вкупно 1.832 се заразени со коронавирусот. Во земјата се анализирани 28.584 примероци, а од потврдените позитивни случаи 55 отсто се мажи.

Досега 23.356 граѓани биле ставени во 14-дневен карантин.

Грчките власти велат дека не е лесно да се олабават превентивните мерки и забраната за движење и дека тоа сигурно нема да се случи пред 27 април, до кога и официјално се во сила.

XS
SM
MD
LG