Достапни линкови

Шефот на унгарската дипломатија Сијарто во Македонија


Унгарскиот министер за надворешни работи Питер Сијарто

Унгарскиот министер за надворешни работи Питер Сијарто денеска ќе престојува во работна посета на Скопје на лична иницијатива, соопшти Министерството за надворешни работи. Во текот на неговата посета, закажани се средби со министерот за надворешни работи на Никола Димитров и други високи претставници.

Унгарските власти веруваат дека се цел на лов на вештерки

Фокусот на разговорите ќе биде соработката во борбата против глобалната пандемија ковид 19, а Сијарто ќе пристигне во Скопје со помош за Македонија. Во исто време, за време на посетата ќе бидат разменети информации за натамошните чекори во европската агенда на Македонија, по добивањето на позитивна одлука на ЕУ за отворање преговори за пристапување.

XS
SM
MD
LG