Достапни линкови

Русија отвори истрага за лажни вести за коронавирусот


Во Русија е отворена правата истрага со која кривично ќе се гони за сомневања за ширење на лажни информации за новиот коронавирус по само два дена откако претседателот Владимир Путин потпиша нов закон со кој се казнува дезинформирањето на јавноста.

Активистката од Санкт Петергург Ана Шушпанова на својот фејсбук профил напиша дека вчера полицијата извршила претрес во нејзиниот стан и дека и ги одзеле компјутерот и телефоните, откако таа изразила загриженост на социјалните медиуми за несоодветните мерки за карантин во клиниката во градот каде што живее. Таа посочила дека засега ја третираат како сведок во истрагата.

Во Русија со последните нови 582 случаи бројот на вкупно заразени од Ковид 19 изнесува 4 700, додека бројот на починати изнесува 43. Критичарите тврдат дека реалниот број е поголем и дека властите не известуваат доволно за реалното ширење на вирусот во земјата.

XS
SM
MD
LG