Достапни линкови

Најмалку 27 исчезнати од тракт во невреме кај Соломонските Острови


Траект. Илустрација.

Најмалку 27 патници од траект се водат како исчезнати во невремето кое ги погоди Соломонските Острови, во време кога оваа пацифичка островска држава настојува да го спречи продорот на пандемијата на коронавирусот.

Траектот, и покрај налетот на циклонот Харолд, ги превезувал жителите до нивните острови, што е една од мерките што ги преземаа властите на земјата во борбата против коронавирусот.

„На бродот имало 738 патници, вклучувајќи ја и посадата, но по пребројувањето е потврдено дека исчезнале 27 луѓе“, соопштија претставници на полицијата.

Очевидци рекоа дека силниот ветар и брановите ги однеле патниците од палубата. Соломонските Острови се наоѓаа во југозападниот Пацифик. Имаат околу 600 илјади жители и досега ниеден случај на коронавирус. Земјата се обидува да го спречи продорот на болеста на нејзина територија поради ограничената медицинска инфраструктура.

XS
SM
MD
LG