Достапни линкови

Почина Рафаел Каљехас, поранешниот претседател на Хондурас


Знамето на Хондурас. Илустрација.

Поранешниот претседател на Хондурас, Рафаел Каљехас, почина од срцев удар на 77-годишна возраст, соопшти неговото семејство.
Тој починал вчера во Атланта во САД, каде што му се судеше поради скандалот во Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА).

Каљехас беше член на комитетот за телевизија и маркетинг на ФИФА.
Тој во 2016 година ја призна вината за рекетирање при продажбата на телевизиските и маркетиншки права од светските првенства во 2014, 2018 и 2022 година. Каљехас беше претседател на Хондурас од 1990 до 1994 година.

XS
SM
MD
LG