Достапни линкови

Во Србија заболени 1600 луѓе и 44 починати од Ковид 19


Илустрација. Белград за време на полициски час

Во изминативе 24 часа во Србија се регистрирани пет нови смртни случаи со што вкупниот број на починати се искачи на 44 луѓе. Во изминатиов ден се регистрирани и 150 нови заболени со што бројот на заболени во Србија изнесува 1642 луѓе. Досега вкупно се хоспитализирани 1.046 пациенти, од кои 89 лица се водат како тешки случаи и ставени се на респиратор, изјави на прес конференција на владиниот кризен штаб лекарот Горан Стевановиќ.

Бројот на тестирани лица во Србија заклучно со денеска изнесува 6.401.
На прес конференцијата граѓаните беа потсетени на новите мерки за забрана за движење за денеска (40 часовен полициски час), која почна во 13 часот и ќе трае до 05 часот во понеделник.

XS
SM
MD
LG