Достапни линкови

Столтенберг: членството на С. Македонија чекор кон стабилноста во регионот


Јенс Столтенберг

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг оцени дека „влегувањето на Северна Македонија во членството во НАТО е уште еден важен чекор кон стабилноста на Западен Балкан и цела Европа“. Тој изјавата ја даде во Брисел по завршувањето на видео-сесијата на министрите за надворешни работи на НАТО, на која учествуваше за прв пат Никола Димитров, шеф на дипломатијата на северна Македонија, која официјално стана членка на Атлантската алијанса на 27 март.

Димитров: Соработката во НАТО да се шири побрзо од пандемијата

Во заедничката изјава, министрите на НАТО изразија решеност да им помогнат на своите членки и другите земји во борбата против вирусот коронарна епидемија, вклучително и испорака на медицинска опрема и трансфер на медицински, научни и технолошки знаења..

XS
SM
MD
LG