Достапни линкови

Јапонија забрани влез на државјани од 73 земји


илустрација

Јапонскиот премиер, Шинзо Абе, изјави дека Јапонија им забранува влез на патниците од дополнителни 49 земји, вклучувајќи ги САД, Канада, Кина, Јужна Кореја и седум земји од југоисточна Азија.Тоа значи дека државјаните на 73 земји повеќе не можат да влезат во Јапонија.

Абе додаде дека Владата ги заострила мерките и дека ќе биде неопходен 14-дневен карантин за странски и за своите државјани кои се враќаат во Јапонија.

Токио денеска пријави 65 нови случаи на коронавирус, откако вчера објави рекордни 78 новозаразени. Во Јапонија потврдени се околу 3.000 случаи, меѓу кои 78 смртни случаи.

XS
SM
MD
LG