Достапни линкови

Русија привремено ги затвора границите


Руски медицински лица ја проверуваат температурата на граѓани кои се вратиле во земјата.

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Русија надмина 1.500, со 270 нови случаи во изминатите 24 часа, објавија здравствените власти, додека земјата се подготвува да ги затвори своите граници. Рускиот кризен центар соопшти дека досега се регистрирани осум жртви.

Руската влада објави дека привремено ќе ги затвори границите почнувајќи од 30 март за да го спречи ширењето на болеста. Мерката нема да се однесува на руските дипломати и на возачите на товарни камиони. Најголемиот број на случаи 197 се пријавени во Москва.

XS
SM
MD
LG