Достапни линкови

Забраната за движење не ја почитувале 264 лица


Полиција. Илустрација.

МВР соопшти дека 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето во текот на изминатото деноноќие. Приведени се 102 лица, 46 лица биле опоменати, a за останатите се изготвени соодветни записници и доставени до надлежното обвинителство.

Уапсени 66 лица за кршење на полицискиот час

Според МВР, во текот на вчерашниот ден на 180 лица им се издадени решенија за изолација, додека 98 лица потпишале изјави за самоизолација. Од МВР информираат дека три лица не ги почитувала мерките за изолација и самоизолација.

Забраната за движење на целата територија на државата вчера и денеска започна во 16:00 часот и трае до 05:00 часот, согласно одлуката на Владата за забрана на движење за време на викендите. Сите јавни установи и приватни компании што работат за време на викенд, треба да се прилагодат на новите ограничувања за движење и да го завршат работниот процес најдоцна до 15:00 часот.

XS
SM
MD
LG