Достапни линкови

СЗО: Хроничен глобален недостаток на заштитни средства


Илустрација. Заштитна опрема за здравствени работници


Огромен недостаток на заштитна опрема за здравствените работници кои се борат со пандемијата Кобид-19 е една од најгорливите закани во борбата за спречување на смртни случаи, предупреди денеска Светската здравствена организација.

„Хроничниот глобален недостиг на опрема за лична заштита сега е една од најитните закани за нашата колективна способност да спасат животи“, рече началникот на СЗО, Тедрос Аданом Габриезус, на виртуелната конференција за медиуми во Женева.

Тој рече дека СЗО испорачала скоро два милиони сретства за лична заштитна опрема во 74 земји и се подготвува да испрати слична сума во дополнителни 60 земји.

„Овој проблем може да се реши само со меѓународна соработка и солидарност“, рече Тедрос.

Тој рече дека ги повикал земјите од Г-20 да ја искористат својата „индустриска моќ и иновација“ за да произведат и дистрибуираат алатки потребни за да спасат повеќе животи.

Новата пандемија на коронавирус уби повеќе од 25.000 луѓе.

Регистрирани се околу 550.000 случаи низ целиот свет откако започна избувнувањето на коронавирусот во Кина во декември.

Тедрос рече дека повеќе од 100.000 луѓе сега го имаат вирусот и се опоравија.

Тој додаде: „Ние сме само на почетокот на оваа борба. Треба да останеме мирни, да останеме обединети и да работиме заедно“.

XS
SM
MD
LG