Достапни линкови

Шекеринска: Денешниот датум ќе влезе во учебниците на нашата историја


Министерката за одбрана Радмила Шекеринска

Нека ни е честито. Денеска влеговме под чадорот на колективната безбедност кој штити милијарда луѓе во светот. Денешниов ден го чекавме речиси 30 години, рече министерката за одбрана Радмила Шекеринска во изјава по финализирањето на членството во НАТО на нашата земја. Таа нагласи дека членството во НАТО не го добивме како подарок, туку го сработивме и го заслуживме со многу тешки реформи, но и со видливи резултати.

„Денешниот датум, 27 март, е датум кој ќе влезе во учебниците на нашата земја. Тоа ќе биде датум на првиот голем успех на нашата независна и суверена држава. Таму ќе пишува дека на 27 март 2020 година Република Северна Македонија станала 30-та членка на НАТО-алијансата. Со денешниот финален чин на депонирање на Северноатлантскиот договор во Стејт департментот во Вашингтон станавме полноправна официјална 30-та членка на најмоќниот воено-политички сојуз на денешнината“, рече Шекеринсска.

Таа им се заблагодари на сите поранешни и сегашни припадници на армијата и се заблагодари што и сега се во првите редови на фронтот против опасноста која му се заканува на целиот свет – коронавирусот.

XS
SM
MD
LG