Достапни линкови

Димитрoв: Од денес сме 30. земја членка на НАТО


Министерот за надворешни работи Никола Димитров и американската амбасадорка Кејт Брнс

Во понеделник на 30 март ќе има церемонија на која ќе се подигне македонското знаме пред седиштето на НАТО во Брисел и во командата во Норфолк, рече минстерот за надворешни работи Никола Димитров, на прес-конференција заедно со амбасадорката на САД Кејт Брнс.

"Од денес од овој момент сме 30. земја членка на НАТО, сакам да оддадам признание и благодарност до сите вас, до сите македонски граѓани, да го честитам овој голем успех"рече Димитров.

Членството во НАТО се случува во прериод кога светот се соочува со Ковид -19, истакна Димиторв, додавајки дека тоа е најголемиот предизвик од Втората светска војна и оти затоа имаме една ваква поскромна церемонија, но тоа не го намалува историското значење на овој мемент.

"Корона вирусот нема национална припадност, што подобро работиме заедно полесно ќе се справиме со него. Од денес, имаме помош од САД формално како членка на НАТО, заедно со 28 други членки на Алијансата" изјави Димитров.

Славниот момент на Северна Македонија во сенка на коронавирусот

Брнс рече дека се горди што ја имаат земјава како сојузник, како полноправна членка на НАТО.

Министерот и амбасадорката, се поздравија со потчукнување со лакти, со што покажаа дека се придржуваат кон препораките за заштита од корона вирусот.

XS
SM
MD
LG