Достапни линкови

Мигрантите си заминаа од грчко- турската граница кај Еврос


Илустративна фотографија. Мигранти

Мигрантите, кои еден месец беа насобрани на турска страна и насилно и нелегално се обидуваа да влезат на грчка територија, во текот на ноќта го растурија импровизираниот камп и си заминаа од Еврос, јави МИА од Атина.

Грчкиот Премиер Кирјакос Мицотакис денеска одржа состанокот со надлежните министри во однос на ситуацијата на границата со Турција.

"Веројатно се затвора едно поглавје, но оваа битка, без сомнежи, продолжува" изјави Мицотакис, истакнувајќи дека покажале способност и ефикасност да ги заштитат копнените и морски граници.

Грчкиот премиер рече дека фактот што можеби во следните денови, седмици, месеци, нема да постои зголемен притисок, не значи дека не треба да воспостави човечки и технолошки механизам, „што ќе гарантира дека границите ќе останат целосно заштитени.

На состанокот, одржан на далечина, како што е веќе пракса, поради коронавирусот, а на кој присуствуваа надлежните министри и заменици за цивилна заштита и за одбрана, била истакната потребата да продолжи да се зајакнува за оградата на Еврос, но и дека треба да се даде тежина на заштитата на морските граници, како и важноста да има редовно европско присуство, како кај Еврос, така и на островите.

XS
SM
MD
LG