Достапни линкови

Враќање на затекнатите македонски граѓани од Хрватска и Малта


илустрација

Со чартер летови од Загреб и од Ла Валета во Малта, денеска почнува враќањето во земјава на дел од македонските граѓани затекнати во странство. Државниот секретар во МНР Зоран Попов вчера информира дека на повикот на МНР, што траеше до 22 март во 18 часот, за организирано враќање во земјава се пријавиле вкупно 5.250 македонски граѓани.

Расте бројот на заболени од Ковид19 на Балканот

Од нив, 2.900 се изјасниле дека сакаат да се вратат и прифаќаат задолжително да одат во државен карантин и да ја платат цената на чинење на авио-билетот. Двата денешни чартер лета ќе бидат со авиони на авиокомпанијата Визер.

XS
SM
MD
LG