Достапни линкови

Насилство меѓу младите и врсничка медијација


Насилство меѓу младите и врсничка медијација
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:21 0:00

Околу 42 отсто од младите на возраст меѓу 13 и 15 години, според статистиката на УНИЦЕФ, биле изложени на врсничко насилство. Во поново време, се пораширено е и така-нареченото интернет насилство, шиканирање преку социјалните мрежи, кое може да доведе и до трагични последици.

Околу 42 отсто од младите на возраст меѓу 13 и 15 години, според статистиката на УНИЦЕФ, биле изложени на врсничко насилство. Во поново време, се пораширено е и така-нареченото интернет насилство, шиканирање преку социјалните мрежи, кое може да доведе и до трагични последици. Во Македонија постојат и позитивни примери, односно групи за врсничка медијација и за решавање на конфликти меѓу младите.
XS
SM
MD
LG