Достапни линкови

Бројот на починати од коронавирусот во Европа надмина 15 000 луѓе


Шпанија- здравствени работници изнесуваат тело на починат од коронавирусот, 25.03.2020

Од коронавирусот во Европа досега починаа 15 500 луѓе, јавува агенцијата Франс Прес. Најмногу од смртните случаи се во Италија, 8615, а по неа следува Шпанија со 4089 починати од коронавирусот, а трета е Франција со 1331 смртен случај. Со 268 191 потврден случај на коронавирус Европа е најсилно погодена од ова заболување кое почна да се шири во Кина во декември.

Во изминатите 24 часа во Македонија, пак, се регистрирани 24 нови случаи и вкупниот број досега заболени изнесува 201. Тројца, како што информираа надлежните се излекувани, а тројца починаа.

Коронавирусот, или Ковид19 почна да се шири во декември минатата година во кинеската провинција Вухан. Подоцна се прошири насекаде, а Светската здравствена организација прогласи пандемија на 11 март. Се проценува дека повеќе од милијарда луѓе во светот се во самоизолација, која е главна препорака на владите за справување со ширењето.

XS
SM
MD
LG