Достапни линкови

Г20 најави пет билиони долари за справување со кризата предизвикана од Ковид19


Архивска фотографија- францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел на самитот на Г20 во Осака минатата година

Земјите кои се дел од Групата 20 (Г20) по денешниот состанок најавија заеднички фронт против пандемијата со коронавирусот и наведоа дека ќе вбризгаат пет билон американски долари во глобалната економија за да се намалат штетите врз економијата што ги прави светската пандемија. Лидерите на земјите членки на Г20 денеска одржаа итен онлајн состанок и се обврзаа дека ќе соработуваат со мултилатерални тела како Меѓународниот монетарен фонд, Светската здравствена организација и регионалните банки за да се обезбедат финансиски пакети за земјите кои се во развој.

XS
SM
MD
LG