Достапни линкови

Макрон вети големи инвестиции во здравствениот систем


Францускиот претседател Емануел Макрон

Францускиот претседател Емануел Макрон вети „огромни инвестиции“ во здравствениот систем идржавните болници во земјата кои се под тежок притисок, бидејќи се справуваат со појавата на коронавирусот, што веќе предизвика 1,331 смртни случаи во земјата.

Германија и понуди помош на Франција за болните од коронавирусот

„Откако ќе заврши оваа криза, ќе се постави огромен инвестициски план и надградба на насоките за развој на нашиот болнички систем“, рече Макрон на прес-конференција во источна Франција, каде што беснее епидемијата на коронавирусот. Тој исто така рече дека решил да ја активира армијата за да му помогне на населението.

XS
SM
MD
LG