Достапни линкови

Косовското собрание и изгласа недоверба на владата на Курти


Албин Курти

По повеќе од 11 часа дискусија, косовското собрание гласаше против косовската влада, предводена од Албин Курти. За недоверба гласаа 82 пратеника, 32-ца беа „против“, а еден беше воздржан. Иницијативата за недоверба е поднесена од Демократскиот сојуз на Косово, кој беше коалициски партнер во Владата.

Косовската Влада делумно ги укина таксите кон Србија и БиХ

Во барањето се бараше разрешување на Владата за две прашања: неукинување на данокот на стока од Србија и БиХ без воведување „реципроцитет“ што е поврзано наводно со уништување на односите со Соединетите држави, како и отстранување на Агим Вељиу од функцијата министер за внатрешни работи и јавна администрација. Премиерот Курти го отфрли ова како причини за соборување на владата и истакна дека барањето е „готов договор меѓу Косово и Србија за размена на територии“.

XS
SM
MD
LG