Достапни линкови

Граѓаните кои доаѓаат од странство во државен карантин ќе се носат двапати дневно


Двапати дневно, во 10 и во 20 часот до местата кои служат како државен карантин ќе се транспортираат македонските граѓани кои од странство ќе пристигнат на граничните премини за влез во земјата. Владата за тоа донела уредба на вечерашната седница. Од Владата апелираат до граѓаните кои мораат да допатуваат во земјава да ги планираат своите пристигнувања на граничните премини непосредно пред посочените термини со цел да не се создава гужва и чекање.

Премиерот Оливер Спасовски апелираше до граѓаните кои се надвор од државата да не се враќаат сега во земјата.

Единствен граничен премин што функционира за излез и влез во Македонија е Деве Баир. Оние коишто доаѓаат од странство се носат директно во државен карантин на локации кои се определени за таа цел.

XS
SM
MD
LG