Достапни линкови

Почина девојчето кое беше повредено во земјотресот во Загреб


Загреб.

Петнаесетгодишното девојче кое беше тешко повредено во земјотресот што вчера го погоди Загреб, почина денеска, изјави директорот на Клиниката за детски болести во „Клаичева“, Горан Роиќ.

„И покрај сите напори на лекарите, девојчето им подлегна на тешките повреди“, рече Роиќ.

Во земјотресот се повредени 27 лица.

Земјотрес со магнитуда од 5,3 степени , според Рихтеровата скала, вчера утрото го погоди главниот град на Хрватска, Загреб, а по него следеа неколку последователни удари кои предизвикаа штети на зградите.

Досега пријавени се 5.500 оштетени објекти.

XS
SM
MD
LG