Достапни линкови

Попмео го напушти Авганистан без да каже дали ги помирил Гани и Албула


(Американскиот државен секретар на САД, Мајк Помпео

Американскиот државен секретар на САД, Мајк Помпео, ја заврши итната посета на Кабул, без да каже дали е можен договор меѓу политичките лидери во Авганистан. Помпео денеска беше во посета на Авганистан за да посредува во разговори меѓу претседателот Ашраф Гани и главниот политички ривал на Гани, поранешниот главен извршен директор на земјата Абдула Абдула. Но Помпео подоцна си замина од земјата, без да има соопштение дали бил во можност да посредува за договор помеѓу Гани и Абдула.

Асошиејтед Прес јавува дека Помпео им дал рок до утре на Гани и Абдула да направат компромис во нивниот спор околу резултатите од официјалните претседателски избори во земјата. Помпео денеска прво имал одделни состаноци со Гани и од Абдула, а потоа и еден заеднички состанок.

Помпео се надеваше дека ќе направи напредокот во мировниот договор потпишан во февруари од американските преговарачи и талибанците.

Од потпишувањето на договорот со талибанците, мировниот процес е во прекин, поради политичко превирање меѓу Гани и Абдула, бидејќи и двајцата тврдат дека го освоиле претседателството на оспорените избори во септември.

Според официјалните резултати од изборите, Гани го освои претседателството во првиот круг на изборите со нешто повеќе од 50 проценти од гласовите во споредба со околу 39 проценти за Абдула.

Но, Абдула обвинува за нерегуларности при гласањето и вели дека тој елегитимниот победник на изборите.

XS
SM
MD
LG