Достапни линкови

Првиот тест на Меркел негативен на коронавирус


Архивска фотографија - Германската канцеларка Ангела Меркел.

Негативен на коронавирус е првиот тест што го направила германската канцеларка Ангела Меркел. Нејзиниот портпарол вели дека таа е добро и останува во самонаметнатиот карантин чекајќи понатамошно тестирање на коронавирус. Меркел реши да се самоизолира откако вчера дознала дека лекарот што ја вакцинирал минатиот петок е заразен со коронавирус.

„Резултатот од денешниот тест е негативен“, изјави нејзиниот портпарол Штефен Сијберт за новинската агенција ДПА.

Тој вели дека во наредните денови ќе има и понатамошни тестови, бидејќи првичниот тест во толку рана фаза можеби не е конечен. Во меѓувреме Меркел останува да работи од дома.

XS
SM
MD
LG