Достапни линкови

И денеска ниту еден случај на коронавирус во Вухан


илустрација

Кина и денеска не пријавила ниту еден случај на инфекција со новиот коронавирус на нејзината територија, точно два месеци по воведувањето на карантинот во Вухан, град каде што вирусот за прв пат се појави во декември.

Србија и Кина: „Челично пријателство“ во време на корона

Кинеските власти регистрирале 39 заразени лица, но тие пристигнале од странство. Кина досега има регистрирано вкупно 81.093 случаи на нова вирусна инфекција и 3.270 смртни случаи.

XS
SM
MD
LG