Достапни линкови

Бугарија ги заострува мерките против ширењето на коронавирусот


Илустративна фотографија.

Бугарија ги заострува мерките за затворање против ширењето на новиот коронавирус Ковид-19. Мерките, кои влегуваат на сила на 20 март на полноќ и ќе траат најмалку до 13 април, ги забрануваат сите патувања помеѓу 27-те провинции во земјата, освен оние кои патуваат поради здравствени причини, одат или се враќаат од работа.

Сите јавни паркови, детски игралишта и објекти за спорт на отворено ќе бидат затворени, само ќе им биде дозволено на сопствениците на миленици да можат да одат на прошетки.

Лицата над 60 години ќе можат да купуваат во продавниците за храна и лекови меѓу 8:30 и 10:30 наутро.

Во земјата засега од вирусот се заразени 127 лица, вклучително и три смртни случаи.

Властите минатата недела прогласија вонредна состојба, затворајќи ги трговските центри, рестораните, училиштата и другите јавни места.

Во посебна мерка на 20 март, пратениците овозможија војската да помага во спречување на движење на луѓето и ако е потребно да употреби сила.

Вооружените сили ќе бидат мобилизирани да патролираат, да вршат проверки на идентитет и да задржуваат возила и лица до пристигнување на полицијата.

XS
SM
MD
LG