Достапни линкови

Испратени авиони по српските државјани заглавени на аеродроми


Илустрација - Авион на „ЕрСрбија.“

Српски државјани кои се заглавени на светските аеродроми чекаат авиони кои ќе ги вратат во Белград. Директорот на организацијата „Точка на враќање“ Иван Бркљаќ, која и помага на Владата на Србија околу собирање информации за српски државјани кои поради ситуацијата со пандемијата на коронавирусот сакаат да се вратат во Србија, за РСЕ вели дека кај нив се јавиле повеќе од 500 граѓани за помалку од 24 часа.

„Направивме листа и мапа каде се наоѓаат граѓаните на Србија и ја доставуваме до надлежните. Се трудиме сите заеднички да работиме и да им помогнеме на нашите луѓе“, вели Бркљаќ.

Радио Слободна Европа не доби податоци од српското Министерство за надворешни работи за тоа колку државјани на Србија на светските аеродроми чекаат транспорт кон Србија.

Министерството за надворешни работи на Србија во координација со претседателот и премиерката работат на организација на помош на граѓаните на Србија, кои поради мерките за спречување на ширење на коронавирусот, останаа заробени на аеродромите ширум светот, изјави српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, пренесе ресорното министерство.

XS
SM
MD
LG