Достапни линкови

Во Европа, повеќе од 100,000 се заразени со коронавирус


Прага

Европа го надмина бројот на 100.000 заразени од коронавирусот, со повеќе од 41.000 во Италија, се наведува во најновиот извештај за КОВИД-19. Во Европа инфицирани се 100.470 луѓе, од кои 4.752 починале. Со тоа Стариот континент е најмногу погоден од пандемијата на новиот вирус, пред Азија, со 94.253 заразени и 3.417 смртни случаи.

Коронавирусот ја расипа забавата во НАТО

Сепак, бројот на пријавени случаи одразува само дел од вистинскиот број на инфекции, бидејќи голем број на земји сега ги тестираат само најсериозните случаи, наведува француската агенција Франс прес.

XS
SM
MD
LG