Достапни линкови

Со низок процент на тестирања корона вирусот се шири во сенка?


Илустрација. Аптека, коронавирус

Недостаток на достапни тестови за Ковид-19 значи дека светот можеби не ја знае вистинската раширеност на инфекцијата,велат експертите за АФП.

Бидејќи Ковид-19 е толку заразен - приближно 2,5 пати повеќе од обичната настинка - но не секој развива симптоми, бројката од повеќе од 200 000 потврдени случаи раскажува само дел од приказната.

Во вторникот, британската влада призна дека е веројатно оти има над 55.000 инфекции со КОВИД-19 во земјата, далеку повисоко од над 2.600 потврдени случаи.

Jerryери Шаман, експерт за болести на универзитетот Колумбија, за агенцијата АФП изјави дека е „веројатно“ оти развиените нации идентификувале помеѓу една од пет и една од 10 вистински инфекции.

Шаман рече дека има различни причини, вклучително и „достапност на тестот, капацитет, незнаење (не сфаќање на прашањето сериозно), ароганција (национална гордост)“.

Додека бројот на неоткриени или не-симптоматски случаи изгледа дека може да значи дека вирусот е помалку смртоносен отколку што првично се стравуваше, ниските стапки на откривање се огромен проблем за владите кои бараат да го забават ширењето.

„Многу од овие инфекции се благи, но сепак заразни. Луѓето кои не манифестираат симптоми, а се инфицирани одат на работа, користат јавен превоз, одат на шопинг - и го шират вирусот во пошироката заедница“, рече Шаман.

Иако општо е прифатено дека пациентите кои покажуваат симптоми се позаразни од оние кои немаат знаци на инфекција, идејата за милиони заразени луѓе што се мешаат со ранливи групи нема да ги утеши владите.

И капацитетот за тестирање се разликува многу, дури и меѓу богатите нации.

По напливот на случаи во февруари, корејските власти го зголемија капацитетот за тестирање и спроведоа строги мерки за да спречат понатамошно пренесување.

Шефот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Габриезус, деновиве упати едноставна порака за сите земји: „тестирање, тестирање, тестирање“.

„Ако сте позитивни на тестот, изолирајте се и откријте со кого сте биле во близок контакт до 2 дена пред да се развијат симптоми и тие луѓе потоа треба да се тестираат“, напиша тој на Твитер.

XS
SM
MD
LG