Достапни линкови

Бугарија влезе во фискален дефицит поради коронавирусот


премиерот Бојко Борисов

Бугарија веќе влезе во фискален дефицит во екот на светската криза предизвикана од пандемијата на коронавирус и зголемените јавни трошоци за спречување на нејзиното ширење, рече премиерот Бојко Борисов. Бугарија ги зголеми платите на медицинските лица вклучени во лекувањето на заразените пациенти за 1.000 лева или 563 долари месечно и најави 500 милиони давачки за поддршка на засегнатите компании за услужни заеми.

Бугарите на балкони со аплауз за поддршка на медицинарите

Само во вторникот, потврдените случаи во земјата скокнаа за 30% на 81, а земјата го запечати ски-центарот на Банско. Борисов ги отфрли, како што ги нарече, популистичките повици за даночни олеснувања и замрзнување на плаќањата на сметките за електрична енергија и вода.

XS
SM
MD
LG