Достапни линкови

Измените на рускиот Устав предизвикаа протести, полицијата приведе активисти


Владимир Путин.

Полицијата во Санкт Петербург и неколку други руски градови уапси активисти пред и за време на протестите против уставни амандмани кои ја отвораат можноста претседателот Владимир Путин да остане на власт уште 16 години.

Луѓето протестираа додека локалните пратениците разговараа за амандманите, откако претходно двата дома на рускиот парламент со големо мнозинство ги одобрија измените.

Сега Уставот му дозволува на претседателот да има само два последователни шестгодишни мандати. Путин кој има 67 години, требаше да се повлече во 2024 година, кога ќе заврши неговиот втор последователен претседателски мандат. Претходните правила не му дозволуваа на Путин да се кандидира за трет мандат, но со новите правила тоа се менува, па тој може повторно да се кандидира во 2024 година, а и во 2030 година.

Уставните измени сега мора да бидат одобрени од најмалку две третини од регионалните парламенти и да бидат потврдени од Уставниот суд. На крај треба да има и референдум на кој ќе биде потребно половина од избирачите да ги прифатат уставните измените. Путин владее со земјата, како премиер или како претседател повеќе од 20 години.

XS
SM
MD
LG