Достапни линкови

Грција поради коронавирусот ги затвора судовите, кината, детските игралишта


Грција - Дезинфекција на училиште.

Во Грција потврдени се вкупно 117 позитивни случаи на коронавирусот, од кои 34 се хоспитализирани, а две лица, мајка и дете во Солун кои беа и првите заболени, денеска се пуштени од болница, соопштија од Министерството за здравство на Грција.

Надлежната комисија за справување со вирусот при Министерството за здравство одлучила во следните 15 дена да се затворат судовите, кината, театрите, ноќните клубови, фитнес центри, како и детските игралишта со лулашки.

Денеска во рција беше регистриран првиот смртен случај од новиот коронавирус, откако почина 66-годишниот маж кој во изминатите денови се наоѓаше во критична состојба.

Лицето беше дел од групата која на 27 февруари се врати од поклоничко патување во Израел и Египет.

XS
SM
MD
LG