Достапни линкови

Првата жртва од коронавирусот во Бугарија


Мапа на Светската здравствена организација за бројката на заразени со коронавирус

Хронично болна пациентка денеска почина во Софија од коронавирус. Таа вчера била примена во болница во исклучително тешка состојба, и по напревените тестови била позитивна на вирусот Ковид -19. Пациентката претходно боледувала од хронични кардиоваскуларни здравствени проблеми. Неодамна и било правено и операција на срцето. Во болницата вчера била примена со пневмонија.

СЗО:Заканата од пандемија на коронавирус стана реална

Во болницата во Софија е хоспитализиран и 74 годишен маж кој е заболен од коронавирусот е засега е во критична здравствена состојба.

XS
SM
MD
LG