Достапни линкови

Конгрес на СДСМ, се утврдуваат кандидатските листи


СДСМ

Социјалдемократскиот сојуз вечерва во скопскиот хотел „Александар Палас“ ќе го одржи 24. Конгрес на кој се очекува да бидат објавени сите носители на листи и кандидати за претстојните парламентарни избори на 12 април

Конгресот ќе има отворен и работен дел. Отворениот дел ќе биде на почеток и на крајот од Конгресот.

На почеток, во отворениот дел од Конгресот предвидено е обраќање на лидерот на СДСМ Заев, а тој ќе има обраќање и на крајот на конгресот.

Претседателот на СДСМ Зоран Заев претходно најави дека на листите ќе имаат 50-50 сооднос мажи-жени, дека носители ќе бидат по двајца, маж и жена, а веќе е објавена коалицијата со Беса, што значи дека на листата ќе имаат мешани кандидати

Заев на Фејсбук коментира дека на овој Конгрес ќе се носат важи одлуки, и тоа не само за иднината на САДСМ туку и за иднината на државата.

На вечерашниот партиски конгрес листите треба да бидат утврдени, откако претходно ќе ги поминат другите партиски тела.

XS
SM
MD
LG