Достапни линкови

Двајца американски војници убиени во Ирак


Илустрација. Ирачки безбедносни сили.

Двајца американски војници се убиени од „непријателските сили“ за време на операцијата со ирачките безбедносни сили против екстремистичката група Исламска држава, соопшти американската армија.

Двајцата војници биле убиени за време на мисијата за елиминација на упориште на ИД во планинска област во северо-централен Ирак.

Соединетите држави имаат околу 5.200 војници во Ирак во мисија да им помогнат и да обезбедат обука на локалните безбедносни сили во борбата против групата ИД.

XS
SM
MD
LG