Достапни линкови

Брисел бара од Турција да ги оддалечи бегалците од границата со Грција


Урсула фон дер Лајен

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен пред почетокот на денешните разговори со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Брисел изјави дека Анкара мора да ги оддалечи бегалците и мигрантите од грчката граница, јавија британски медиуми. Доколку се најде решение за оваа ситуација ќе биде олеснување за притисокот што сега е врз границата, рече Фон дер Лајен.

Таа истакна дека треба веднаш да се обезбеди правото на азил, поддршка и за Турција и за Грција, како и придвижување на луѓето, особено малолетни лица, заробени на грчките острови, кон континентална Европа.

XS
SM
MD
LG