Достапни линкови

Бројот на загинати во нападот во Кабул порасна на 27 лица, 29 повредени


Кабул- авганистански војници на местото на инцидентот, 06.03.2020

Бројот на загинати при денешниот вооружен напад на церемонија во Кабул се искачи на 27 лица, соопшти министерството за здравство.

"Брзата помош пренесе 27 тела на починати, а 29 повредени беа пренесени во болница“, рече портпаролот на министерството за здравство Вахидула Мајар за агенцијата Ројтерс додавајќи дека бројот на загинати може да расте.

Вооружени лица денеска пукаа на церемонијата во главниот авганистански град Кабул на која присуствуваа високи политички лидери, меѓу кои и извршниот директор на Авганистан Абдула Абдула, кој не е повреден.

XS
SM
MD
LG