Достапни линкови

Лицето тестирано во Скопје нема коронавирус


Министерството за здравство соопшти дека уште едно лице на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби е тестирано вчера на корона вирус и резултатот е негативен.

Министерот за здравство Венко Филипче, вчера повикувајќи се на растечкиот број на ново заразени во европскиот регион информираше дека контролата на системот за заштита и превенција во земјава се подигнува на уште повисоко ниво со воведување на „здравствена локатор карта“ за сите патници во авионите на „Wizz Air“ од Милано и Венеција на скопскиот и охридскиот аеродром.

Ова ќе овозможи добра контрола и следливост на патниците. Тие ќе остават податоци за тоа на која адреса престојуваат и доколку во некое сценарио се јави некој патник по одреден број денови со симптоми, многу лесно е да ги лоцираме патниците, особено сопатниците кои седеле неколку реда зад и пред заболениот патник во авионот, како што налагаат препораките, истакна министерот Филипче.

XS
SM
MD
LG